-Teknologji

Kërkohet dorëheqja e Mark Zuckerberg, a mund ta largojnë atë kundërshtarët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:30 - 18/10/18 |
el ida

Kërkohet dorëheqja e Mark Zuckerberg

Për shkak të skandaleve të të dhënave, donatorët e qeverisë amerikane duan të shtyjnë themeluesin e Facebook Zuckerberg të japë dorëheqjen.

Fondet e përbashkëta të shteteve të Illinois, Pennsylvania dhe Rhode Islanda ranë dakord pas një propozimi nga fondi mbrojtës Trillium Asset Management, për të nxitur Mark Zuckerberg për t’u larguar.

Megjithatë, iniciativa ka më shumë se karakter simbolik, pasi themeluesi i Facebook Zuckerberg ka pothuajse kontroll absolut në kompani.

Facebook ka ardhur nën kritika masive pas skandalit të Cambridge-Analytica dhe shkeljeve të tjera të të dhënave.

Pas