Kronikë

Kërkesa për ekstradim u vonua, arsyet që u la i lirë Plaurent Dervishaj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:15 - 06/02/21 |
el ida

Duket se kanë qenë afatet kohore që kanë favorizuar një person të akuzuar dhe shumëkërkuar për disa ngjarje kriminale, mes të cilave edhe vrasja e Klodian Saliut në vitin 2005.

Është fjala për Plaurent Dervishaj, i njohur si kunati i Lulzim Berishës, i cili është lënë i lirë nga autoritetet në Emiratet e Bashkuara Arabe, për faktin se nuk ka patur një marrëveshje ekstradimi me shtetin shqiptar.

Sipas këtyre autoriteteve, cituar nga Klan News, dokumentat dhe kërkesa për ekstradim kanë mbërritur me vonesë nga Shqipëria.

Ndalimi i Dervishaj dyshohet se është kryer nga policia e Dubait më 10 Dhjetor, pas kërkesës së prokurorisë së Posaçme SPAK, për arrestimin dhe ekstradimin e tij në Shqipëri.

Sipas dokumentave zyrtare Ministria e Drejtësisë ka përcjellë një kërkesë për ekstradim në datën 21 Dhjetor, kërkesë që ka mbërritur sipas komunikimit zyrtar në datën 28 Dhjetor 2020./Opinion.al

 

 

 

Pas