Kryesore

Kërkesa e KQZ, Dekriminalizimi nis verifikimin për dy kandidatë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:28 - 16/03/21 |
Opi Nion

Njësia e Dekriminalizimit ka nisur verifikimin për dy kandidatët e pavarur në zgjedhje, Bojken Abazi dhe Pal Shkambi.

Për kandidatin e PD-së në Durrës, Rezeart Tusha, të akuzuar nga socialistët ende s`ka një verifikim.

Procesi i vrefikimit nisi pas kërkesë së bërë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Shkambi në vitin 2013 kur kandidonte si kryetar i Partisë Popullore Kristian-Demokrate Shqiptare, u gjobit nga ky institucion për mosrespektimin e kuotës gjinore. Kurse, për Tushën,  Partia Demokratike, përmes një kërkese të depozituar kërkon një skanim më të detajuar.

Pas