Bota

“Kërcënimet e Iranit”, Pompeo viziton Arabinë Saudite


               Publikuar në : 18:33 - 19/02/20 |
el ida

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka vizituar Arabinë Saudite ku do të bisedojë me Mbretin Salman dhe djalin e tij, Princin e Kurorës, Mohamed bin Salman si dhe ministrin e Jashtëm, Faisal bin Farhan.

“Ne do të kalojmë shumë kohë duke folur për çështjet e sigurisë dhe në veçanti për kërcënimin nga Republika Islamike e Iranit”, u tha Pompeo gazetarëve në kryeqytetin e Etiopisë, para se të nisej për në Riad.

Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara janë “të gatshme për të biseduar në çdo kohë” me Iranin, por theksoi se regjimi iranian “duhet të ndryshojë rrënjësisht sjelljen e tyre”.

“Fushata e presionit vazhdon. Nuk është vetëm një fushatë e presionit ekonomik, por edhe e izolimit diplomatik”, tha ai./Opinion.al

Pas