InstaBIZ

Kënga e koronavirusit:Hudhra, speca, raki fshati, ik virusi në pikë vrapit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:09 - 13/03/20 |
Al Do

Për koronavirusin është thurur këngë.

Shqipëria ka hyrë sot në ditën e parë të masave të jashtëzakonshme të marra nga qeveria me synim, frenimin e përhapjes së koronavirusit. Njerëzit janë këshilluar të rrinë në shtëpi dhe lëvizja me automjete private është e ndaluar.

E gjithë situata e krijuar nga kjo pandemi ka krijuar firikë, panik por dhe moskokcarje tek disa të tjerë. Gjithësesi e rëndësishme është që përpos situatës së rrezikshme, morali i njerëzve të jetë i lartë dhe pikërisht për këtë kanë menduar vëllezërit Lleshi. Ata kanë krijuar një këngë sa komike dhe satirike për koronavisurin dhe fenomenet që e kanë ndjekur atë në Shqipëri.

Ndër të tjera në tekstin e tyre ata përmendin fenomenin e ngritjes së cmimeve të maskave si dhe ‘kurat’ popullore të kurimit të viruist me hudhra dhe raki.

Teksti i kenges

Nga Kina e Mao Ce Dunit, na ka ardh virusi i fundit. Në ekran doli i gjati, thotë ‘o popull bonu gati’. Na ka ardh virus korona, s’po na len në hallet tona. Merrni vesh ç’a ju them unë, lani duart me sapun. Mos me ç’u dorën kur s’duhet. Mos me kruajt as kur të kruhet. Sa ka ardh virus korona. Dasëm bojnë farmacitë. Rrisin çmimet për 1 dedik. Maska gjen vetëm me mik. Analistë e gazetar, ne ekran tash të pare. Dje një plak ka ndërrue jetë, Sa i pat mush 98, Në për studio ia nisin vajit, Krej virusit ia lanë fajin. Jemi popull me traditë, Nuk e njohim fjalën frikë, Kemi zemrat prej çelikut. Kala buzë Adriatikut, Dhe kësaj herë si gjithmonë, Na kët luftë do ta fitojmë, Për mjekësi të parët jemi, dhe vaksinën gati e kemi. Hudhra, spec e raki fshati, Ik virusi në pikë të vrapit. /Opinion.al

Pas