-Kulturë

Karikaturat për pushtimin e “rebelëve” shqiptarë nga Mussolini


               Publikuar në : 10:28 - 13/04/19 |
b.f

“Le Populaire” ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, në faqen n°5, karikaturat e piktorit dhe politikanit të njohur francez, Robert Fuzier, në lidhje pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste e Benito Mussolinit, të cilat, Aurenc Bebja nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar. Mund t’i shihni në galerinë e mëposhtme.

image image (1) image (2) image (3) image (4)
<
>
Mbreti i Italisë dërgon kryeministrin e tij për të pushtuar kurorën e Shqipërisë. "Ah ! – Kurora juaj është shumë e vogël"

Pas