Bota

Kapet sasi rekord kanabis në Spanjë, arrestohen 20 personaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:16 - 18/11/22 |
Opi Nion

Policia spanjolle ka sekuestruar më shumë se 50 ton marijuanë, e cila konsiderohet si sasia më e madhe e drogës që është kapur ndonjëherë nga autoritetet e këtij vendi.

Tetë ferma ku kultivohej dhe pastrohej bima narkotike në rajonin verilindor të Katalonjës u shkatërruan, ndërsa 20 persona u arrestuan pasi akuzohen për mashtrim me faturat e energjisë dhe shkelje të ndryshme në dëm të shëndetit publik.

I gjithë operacioni nisi pasi autoritetet spanjolle dyshuan se në këtë zonë po kryhej një vjedhje e madhe e energjisë elektrike.

Mediat e huaja shkruajnë se droga e sekuestruar mendohet se do të kapte një shifër prej 125 milionë eurove nëse do të dilte në treg.

Sakaq, një operacion i ngjashëm i ndodhur në fillim të këtij muaji u sekuestruan nga policia spanjolle 32 tonë marijuhanë./Opinion.al

Pas