-Shëndeti

Kanceri i gjirit, dhjetë ushqime që nuk duhen konsumuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:35 - 01/10/19 |
el ida

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kancerit të gjirit. Fushata të tëra sensibilizuese ndërmerren për të inkurajuar gratë dhe vajzat që të mos neglizhojnë kontrollet rutinë.

Zbulimi i hershëm shpëton jetë, por informacioni rreth gjërave që mund ta parandalojnë sëmundjen e shekullit është gjithashtu shumë i rëndësishëm.

Ushqimet tona të përditshme janë një faktor dominant jo vetëm për kancerin e gjirit, por për cilësinë e jetës sonë në përgjithësi.

Por cilat janë ushqimet që duhen shmangur për këtë sëmundje?

Të skuqurat

Sheqeri i bardhë

Mishi i kuq

Erëzat artificiale që i hidhen supës

Kripa

Ushqimet e konservuara

Sallami

Çerealet

Alkooli

Nënproduktet e qumështit./Opinion.al

 

Pas