Bota

Kancelari britanik: Dorëhiqem nëse Boris Johnson zgjidhet kryeministër


               Publikuar në : 22:37 - 21/07/19 |
el ida

Kancelari britanik, Philip Hammond, ka paralajmëruar dorëheqjen nëse Boris Johnson zgjidhjet kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar.

Hammond shtoi se Brexit-i pa marrëveshje, të cilin Johnson e ka lënë të hapur si opsion, nuk është “vendim që ai do ta nënshkruante”. Ai theksoi se është me rëndësi që kryeministri i ardhshëm dhe kancelari të jenë në vijë të njejtë të politikave për Brexit-in.

Johnson ka deklaruar më herët se Britania duhet të largohet nga Bashkimi Evropian deri më 31 tetor, çfarëdo që të ndodhë, ndërsa Hammond ka qenë vazhdimisht kritik i idesë për Brexit pa marrëveshje, duke theksuar se do të votojë  sërish për rrëzimin e kryeministrit të ardhshëm nëse ai zgjedh këtë skenar.

Kryeministri i ardhshëm i Britanisë pritet të zgjidhet Javën e ardhshme ./Opinion.al

Pas