Aktualitet

Kanabis për qëllime mjekësore në Shqipëri, BE: Nuk jemi të përfshirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:37 - 09/05/20 |
Al Do

Bashkimi Europian ka mohuar të jetë përfshirë në hartimin e draftit të qeverisë lidhur me legalizmin e kultivimit të kanabisit për qëllime mjekësore në Shqipëri.

Në një status në faqen zyrtare të Tëitter të misionit të BE në Shqipëri shkruhet se ata nuk kanë qenë pjesë hartimit ose konsultimit të draft raporteve.

“Pas kërkesave të disa mediave, ne duam të sqarojmë se Komisioni Evropian dhe Delegacioni i BE nuk kanë qenë të përfshirë në përgatitjen, hartimin ose konsultimin e draft raporteve në lidhje me planet për kultivimin dhe legalizimin e kanabisit në Shqipëri për qëllime mjekësore.”, thuhet në deklaratën e zyrës së BE.

Kryeministri Rama ka deklaruar gjatë një daleje për mediat se një draft që do të mund t’i hapte rrugë kultivimit të kanabisit në vend për arsye mjekësore është duke u konsultuar me ekspertë ndërkombëtarë. Megjithëse ai nuk përmendi se këta ishin të lidhur me institucionet e BE, kjo e fundit e ka sqaruar vetë se nuk është pjesë e ekspertëve që është konsultuar qeveria. /Opinion.al

Pas