Bota

Kampion bote për kujtesën më të fortë, rekordi unik i 20-vjeçarit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:40 - 03/12/19 |
el ida

Andrea Muzzi, është një 20 vjeçar italian që studion për mjekësi dhe është kampioni i ri i botës për Kujtesën më të fortë.

Ai ia doli të sfidojë konkurrencën e 170 konkurentëve duke fituar me 8170 pikë vendin e parë në Kampionatin Botëror të Kujtesës që u mbajt në Kinë.

Muzzi mban tashmë pesë rekorde botërore siç është dhe ai i mbajtjes mend të radhës së 1829 letrave bixhozi.

“Duhet të stërvitesh në mënyrë konstante, nuk është një dhunti natyrore. Është e nevojshme të njohësh teknikat antike të kujtesës”, deklaron ai.

20-vjeçari ja arriti të mposhte në finalet e kësaj gare dy konkurrentë të forta nga Mongolia që e mbyllën garën e kujtesës me 7203 pikë dhe 7112 pikë./Opinion.al

Pas