Aktualitet

Kaluan në Britani me gomone, rrëfehen të rinjtë: Mbaroi benzina, mbetëm në mes të detitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:20 - 24/10/22 |
Opi Nion

11 shqiptarë u kthyen në Shqipëri me një avion “çarter” vetëm pak ditë pasi kishin kaluar me gomone kanalin e La manshit nga Franca në Angli. Mësohet se në mesin e atyre që u nisën për në aeroplan nga furgonët e Home Office mëngjesin e 13 tetorit ishin një elektricist 27-vjeçar i quajtur Elton dhe një punëtor ndërtimi.

“Daily Mail” sjell historinë e dy të rinjëve shqiptarë që emigruan drejt Britanisë së Madhe për të punuar.

Eltoni dhe Lodjan janë vetëm dy nga 10,000 shqiptarët që kaluan Kanalin e La Manshit këtë vit. Për ardhjen e tyre në Angli me gomone përmes kanalit të La Manshit, të rinjtë shqiptarë paguan 4000 £.
Eltoni, i cili flet mirë anglisht dhe thotë se e ka studiuar në universitet, tregoi se vendosi të shkonte në Britani pasi humbi punën në Tiranë.

“Shefi im tha se po shkurtonte stafin,” tha Eltoni.

Ai bleu një biletë për udhëtimin treditor me autobus për në Francën veriore dhe mori rrugën për në Dunkirk, ku një trafikant kurd i kishte premtuar se do ta hipte në një varkë për në Angli në një marrëveshje të rregulluar nga kushëriri i Eltonit në Mbretërinë e Bashkuar.

Në Dunkirk, ai flinte në rrugë derisa mori një telefonatë duke i thënë se kalimi i tij do të ishte i afërt. Të shtunën e 8 tetorit, ai shkoi në një pikë takimi në një kamp migrantësh katër milje larg qytetit ku 100 njerëz prisnin të udhëtonin drejt Anglisë.

Nga kampi, ata u dërguan nga një person që luante rolin e udhërrëfyesit në një qendër tregtare, përpara se të shkonin në një plazh midis Dunkirk dhe Calais që përdoret në mënyrë rutinore për nisjen e varkave në Britani.

Në Tiranë këtë javë, Eltoni kujtoi se si, në fund të rrugës së autobusit, guida i çoi në një pyll gjysmë ore në këmbë nga Loon-Plage. Ata do të fshiheshin poshtë pemëve derisa morën një telefonatë që i njoftonte se varka ishte gati.

“Kemi pritur gjithë natën. Ishte shumë ftohtë”, rrëfen Eltoni.

Ndërkohë Lodjani më 4 tetor kishte blerë një biletë autobusi 250 paund nga Tirana në Dunkirk.

Pas një nate në një hotel të lirë, ai ishte drejtuar gjithashtu nga trafikanti i tij (një kurd i paguar me para nga të afërmit e Lodjanit në Angli) për të hipur në një autobus për në Loon-Plage.

“Të gjithë miqtë e mi kishin shkuar në Angli dhe unë doja të bashkohesha me ta,” thotë ai. “Kam punuar në ndërtim që kur isha 14 vjeç. Synimi im në Britaninë e Madhe ishte të ndihmoja prindërit e mi, të cilët fitojnë pak para në një fabrikë veshjesh në Tiranë, dhe t’i bëja ata të ndiheshin krenarë për mua”, shton Lodjani.

Kështu ata ishin gati të lundronin për në Britani me gomone, shkruan Daily Mail.

Pikërisht pasditen e së dielës së 9 tetorit u erdhi thirrja që ata dhe 65 emigrantë të tjerë të mblidheshin në plazh në përgatitje për kalimin e tyre.

“U nisëm drejt Anglisë në orën 17:30”, thotë Eltoni. “Në bord ishin 11 shqiptarë të tjerë, si dhe disa familje kurde indiane dhe irakiane me 13 fëmijë. Ishte e mbipopulluar me 67 veta, por çfarë mund të bënim?’

Varka me një trafikant kurd në krye arriti në ujërat angleze brenda tre orësh. Pikërisht atëherë mbaroi benzina duke e lënë gomonen në mes të ujërave.

Emigrantët të panikosur telefonuan menjëherë linjën e urgjencës në Britani, ashtu siç ishin udhëzuar të bënin nga trafikantët dhe organizatat bamirëse me bazë në Francë që ndihmojnë emigrantët. Fëmijët bërtisnin dhe nënat qanin ndërsa gomonia mbushej me ujë.

Lodjani, i cili nuk di të notojë dhe nuk i ishte dhënë një jelek shpëtimi nga trafikantët, tha se ishte i sigurt se do të mbytej. Më pas, 15 minuta pas thirrjes së urgjencës, një anije e Forcave Kufitare i mori ata në bord dhe u kthye në Dover, duke ndaluar dy herë rrugës për të shpëtuar emigrantët nga dy varka të tjera, përpara se të mbërrinte në port katër orë më vonë.

“Ishin 240 në varkën e Forcave Kufitare”, thotë Eltoni. “Vështirë se mund të përshtateshim.”

Pasi arritën në tokë, Eltoni dhe Lodjanit, iu dhanë veshje, ndërsa  iu konfiskuan gjërat e tyre personale, përfshirë orët dhe telefonat.

Gjatë dy ditëve të ardhshme, dy të rinjtë u thirrën individualisht për një intervistë nga zyrtarë të Forcave Kufitare, dhe u pyetën se pse kishin udhëtuar në Mbretërinë e Bashkuar?

Eltoni thotë: I thashë se isha vetëm në Shqipëri pa familje. Thashë se nëna ime kishte vdekur 12 vjet më parë dhe nuk e mësova kurrë identitetin e babait tim. Zyrtari bëri dhjetë pyetje në 15 minuta. Isha jashtëzakonisht i lodhur. Unë nuk kërkova azil, as ajo nuk ma përmendi opsionin. Në fund ajo më tha të kthehesha në vendin tim.

Lodjan thotë: I thashë se doja të vija në Mbretërinë e Bashkuar për një jetë më të mirë dhe kisha të afërm që jetonin në Barking, Londër, të cilët do të më bënin të punoja si ndërtues”, thotë ai. Nuk kërkova azil dhe ata nuk më pyetën nëse doja.

Për shkak se dy shqiptarët nuk kishin kërkuar azil, sipas skemës së re pilot të Home Office, ata u dëbuan. Skema synon të ndalojë emigrantët shqiptarë që pretendojnë se po ikin nga lufta ose persekutimi për të fituar një vend të sigurt në Britani.

 

Pas