Aktualitet

Kalon për gjykim dosja e Ardriatik Llallës, i hiqet sekuestro e pronave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:06 - 19/11/20 |
Al Do

Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka kaluar për gjykim dosjen e ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

Lalla është marrë zyrtarisht i pandehur nën akuzën penale “refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive, interesave private të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publikë ose i çdo personi tjetër që ka detyrimin ligjor për deklarim”, e cila sipas prokurorisë është kryer tre herë.

Sipsa Kodit Penal, ish-kryeprokurori Llalla nëse do të gjendet fajtor rrezikon të dënohet me gjobë ose deri në 3 vite burg.

Ndërkohë GJKKO i ka hequr sekuestron ndaj pasurive që i janë sekuestruar në vitin 2018, saktësisht 22.050  m² tokë arë në Tiranë  dhe një apartament banimi në Durrës me sipërfaqe 67.2 m². /Opinion.al

Pas