Aktualitet

Kaloi vettingun, por KPA shkarkon gjyqtarin Astrit Faqolli


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:23 - 18/04/19 |
b.f

Kolegji i Pavarur i Apelimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin Astrit Faqolli. Ky i fundit kishte kaluar me sukses procesin e vettingut, por vendimi u animua nga Komisioneri Publik.

Ne vendimin e dhënë sot, KPA thekson se shkak për shkarkimin e gjyqtarit janë bërë kontradiktat në deklarimin e pasurisë.

Kolegji i Pavarur i Kualifikimit e konfirmoi në detyrë, por Komisioneri Publik e ankimoi vendimin për gjyqtarin Astrit Faqolli, duke theksuar në atë kohë se vlerësimi i KPK ishte bërë në interpretim të gabuar të ligjit dhe provave.

“Në vlerësimin e Komisionerit Publik, në rastin konkret, konfirmimi në detyrë i subjektit të rivlerësimit nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit është bërë në interpretim të gabuar të ligjit dhe të provave të administruara gjatë hetimit administrativ”, thuhej në njoftimin e Komisionerit Publik, që më pas bëri apelimin e vendimit./Opinion.al

Pas