Aktualitet

Kalo thirrje për dezinfektimin e Tiranës: Tek Lana teston nuhatjen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:10 - 03/07/21 |
Opi Nion

 

Mjeku Infeksionist Tritan Kalo, ka reaguar lidhur me marrjen e masave për ruajtjen e shëndetit të qytetarëve.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, mjeku ka sjellë në vëmendje rëndësinë dezinfektimeve të ambienteve të ndryshme në Tiranë.

Mjeku thekson se me rritjen e temperaturave, institucionet duhet t’i kushtojnë kujdes të veçantë pastrimit të rrugicave e dezinfektimit në mënyrë që të parandalohet përhapja e infeksioneve.

Kalo thotë se për aq kohë sa paguan taksat, çdo qytetarë duhet të reagojë për të mbrojtur shëndetin e tij.

Ai është ndalur dhe tek dëmtimi i një pallati në Tiranë nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019, për të cilin thotë se pavarësisht premtimeve të kryeministrit Edi Rama, ai vijon të jetë i rrënuar.

Reagimi:

Kohë kovidiane….3.07.2021….Rikujtesë…”Është koha për punë të mëdha” – E.R……Me marjen e Mandatit të tretë qeverisës nga Maxhoranca e sotme në Shtator 2021, shpresoj që krahas “punëve të mëdha” të mos lihen mënjanë edhe kryerja e “punëve të vogla”…..Çatia e këtij pallati të ndodhur vetëm 50 metra larg vendit ku lindi dhe u burrërua Kryeministri ynë, është dëmtuar gjatë tërmetit rrënimtar të 26 Nëntorit 2019…..

Të nesërmen para kamerave televizive banueses së njërit prej apartamenteve, duke i puthur dorën KM i premtoj se riparimi do të ndodhte në javët më të afërme……Edhe pas 19 muajsh çatia është po aq e rrënuar, dhe banorët e apartamenteve poshtë saj vijojnë të banojnë te të afërmit e tyre……

Vjeshta po afron dhe do jetë e treta që do e gjejë çatinë në të njejtën gjëndje…Të shpresojmë që ky apel të dëgjohet dhe më pas të veprohet…. Mqse jemi te problemet e Tiranës sonë, a do fillojnë rrugët e rrugicat e saj të pastrohen….Po dezinfektimi, dezinsektimi apo deratizimi i saj a do të fillojnë vallë….

Insektet sëmundje përhapëse dhe brejtësit sëmundje sjellës janë shtuar shumë….Nëse kalon mbi urat e Lanës ke mundësi të testosh shqisën e nuhatjes, nëse ajo është e prekur apo e dëmtuar nga virusi i Sars-Cov2/Covid-19….

KUTËRBON një erë aq e rëndë sa të kijohet mendimi se gjindesh mbi një kolektor të ujrave të zeza….Taksat e pastrimit NE i paguajm rregullisht për çdo muaj…..Përsa kohë frymojmë na takon të gjithëve edhe të reagojmë…. Jo sy e gojëmbyllur bashkëqytetarët e mi të Kryeqëndrës së Trojeve Arbërore…..Together forever!!!

Pas