Bota

“Jo NATO e BE”/3 kushtet e rusëve për Ukrainën: Zelensky qëndron president por…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:31 - 07/03/22 |
Opi Nion

Janë zbardhur 3 kushtet që negociatorët rus kanë për Ukrainën për zgjidhjen një herë e mirë të këtij konflikti. Sipas gazetarit bullgar, Christo Grozev Kremlini i kërkon Ukrainës që Zelensky të mbetet president, por Rusia të emërojë një kryeministër pro-rus.

Në këtë rast mësohet se ato kanë propozuar si kryeministër Yuruy Boiko. Boiko ka mbajtur detyrën e kryeministrit të Ukrainës nga 2012 deri në 2014.

Pika e dytë e kushteve ruse është që Ukraina të njohë Luhanskun dhe Donjeckun si republika të pavarura dhe të njohë Krimenë si pjesë të Rusisë.

Kushti i tretë është ndryshimi i Kushtetutës dhe caktimi në të se Ukraina nuk do të bëhet pjesë e asnjë aleance perëndimore, si për shembull të bëhet pjesë e NATO-s apo të integrohet në BE.

Mësohet se këto janë tre kushtet që pala ruse i ka propozuar negociatorëve ukrainas në raundin e tretë të bisedimeve, të cilat do të zhvillohen sot në një vend që nuk është bërë i ditur ende./Opinion.al

Pas