Aktualitet

“Jam i gatshëm të kandidoj kudo”, Mediu: Nuk ka mandate PR në lista


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:03 - 10/02/21 |
Semiljana Azizi

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu ka zhvilluar ditën e sotme një takim me kryedemokratin Lulzim Basha.

Takimi ka qenë në kuadër të marrveshjes për zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Në fjalën e tij,  mbajtur për mediat Mediu është shprehur se është arritur mirëkupimi që të dilet me lista dhe program të përbashkët me PD.

“Kemi mirëkuptimin për të dalë me lista dhe program të përbashkët. Konkurrimi duhet të përfshijë njerëz që të maksimalizohet vota e opozitës. Në analizë se ku janë zonat dhe se ku do të jetë, është pjesë e diskutimit.”

Mediu është shprehur se është i gatshëm që të kandidoj kudo që i ofrohet një votë opozitës.

“Une jam i gatshëm te kandidoj kudo qe i jepet një votë opozitës. Nuk ka mandate PR ka vetëm lista dhe konkurime, nuk mund te ketë vende të sigurta. Partia Republikane ka peshën e saj elektorale në çdo qark.”– tha Mediu.

Kujtojmë që Partia Demokratike ka arritur marrëveshjen ditën e sotme marrëveshje me Idrizin dhe disa ditë më parë PD ka konfirmuar dhe marrëveshjen me  aleatët e tjerë Agron Dukën, Dashamir Shehin e Nard Ndokën.

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi, foli sot paradite pas takimit një orësh me kreun e PD, Lulzim Basha, prej ku tha qartë se nuk ka asnjë dyshim që do të ketë marrëveshje mes tyre. Idrizi tha nga selia blu se po bëhet një diskutim i gjerë mes PD dhe partive aleate për të përcaktuar valencat./Opinion.al

Pas