Aktualitet

Jahti në Shëngjin/ Vijojnë kërkimet për kapitenin turk, pistat e hetimit


               Publikuar në : 18:01 - 10/09/19 |
Opi Nion

Para pak ditësh rreth 12 milje në ujërat tona detare u gjetë një jaht luksoz, brenda të cilit nuk ndodhej asnjë perëson, përveçse disa dokumeneteve.

Duke iu referuar dokumenetev të gjetura, autortetet mësuan se kapiteni i jahtit ishte Sevgin Yavuz.

Por, deri më tani ende nuk dihet asgjë për fatin e tij.Mali i Zi ka përcaktuar të gjithë trajektoren e ndjekur nga Sevgin Yavuz, ndërsa mbetet mister se si nuk u diktua nga radarët e portit të Shëngjinit. Policia kërkoi ndihmën e autoriteteve malazeze për të mësuar itinerarin e përshkruar nga jahti i nisur nga porti i Tivarit.

Yavuz ishte regjistruar i vetëm në bordin e mjetit dhe kishte lundruar në drejtim të ujërave neutrale me destinacion Korfuzin. Jahti nuk u diktua nga radarët e portit të Shëngjinit.

Për funksionimin e radarëve në vendin tonë janë 5 autoritetet të cilat mbajnë përgjegjësi Policia Kufitare, Kapiteneria e Porteve, Shërbimi Doganor, Ministria Mbrojtjes, dhe Drejtoria e Kontrollit për Mjedisit.

Por ndërsa ende është mister se si Sevgin Yavuz ka kaluar në ujërat tona po u kapur nga radarët, lidhur me këtë çështje ka nisur verifikimi nga prokuroria e Lezhës, ku do të zbulohet nëse autoritetet kanë ndjekur procedurën ligjore me radarët ose jo.

Nga ana tjetër, Nedim Akyuz, pornari i vërtet i jahtit luksoz ka ardhur në Shqipëri dhe është shprehur se nuk ka dijeni për fatin e kapitenit dhe as nuk di detaje për ditën kur është zhdukur Sevgin Yavuz.

Zhdukja e kapitenit turk po hetohet në disa pista, por pista kryesore është dhe përfshirja e tij në trafikun ndërkombëtarë të lëndëve narkotike./. Opinion.al E.Xh.

Pas