-Jetë dhe Stil

Ja 8 ushqimet që parandalojnë kancerinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:38 - 08/11/15 |
b.f

Me stilin e jetës sot njerëzit janë më të prirur të vuajnë nga obeziteti dhe të ekspozohen ndaj sëmundjeve të ndryshme e vecanërisht ndaj disa formave të kancerit. Kur është fjala për të trajtuar kancerin parandalimi dhe identifikimi është ndoshta rruga më e mirë. Nga ana tjetër, ushqimet janë mënyra më efikase për ta parandaluar këtë sëmundje.

Lulelakra

Lulelakra përmban sulforafan, një përbërës që ka treguar të ketë efekte antikancerogjene. Ky përbërës është një gjendje të shkatërrojë qelizat kancerogjene, pa prekur qelizat e shëndetshme. Të njëjtin efekt ka edhe brokoli.

Karrotat

Edhe pse karrotat mendohen të jenë një ushqim i mirë për sytë, studimet në këto 10 vitet e fundit kanë treguar se ato janë shumë të mira edhe për të luftuar disa lloje të kancerit. Një studim i kryer tek minjtë, tregoi se karrota mund të ndalte rritjen e kancerit në prostatë.

Avokado

Edhe pse shumë njerëz nuk janë fansa të këtij fruti, ai duhet të jetë i domosdoshëm në kuzhinë. Avokadoja është e pasur me nutrientë dhe antioksidantë të shumtë, të cilët janë provuar se reduktojnë rrezikun ndaj disa formave të kancerit.

Brokoli

Brokoli është një nga luftëtarët më natyralë të kancerit. Kanceri I kolonës dhe ai I fshikëzës janë më të prirurit për t’u parandaluar nga konsumimi I brokolit, fibrat e të cilit ndihmojnë edhe tretjen.

Domatet

Domatet janë të shijshme dhe të ushqyeshme njëkohësisht. Vecanërisht domatet e gatuara e ndihmojnë trupin të clirojë likopenin, një element që ka aftësi në luftimin e kancerit. Domatja mund të konsumohet e freskët, e gatuar, por edhe lëng e shtrydhur.

 Arrat

Dëshironi të parandaloni kancerin e prostatës? Arrat mund të jenë përgjigja. Ato përmbajnë gjithashtu shumë Omega3, I cili ndihmon në uljen e rrezikut ndaj sëmundjeve të zemrës. Mund të kosnumohen në mëngjes ose midis vakteve.

Hudhra

Konsumimi i hudhrës ka efekte të shumta pozitive për shëndetin, një prej të cilëve është edhe parandalimi I kancerit. Hudhra mendohet se ndalon shumëfishimin e qelizave kancerogjene dhe gjithashtu ka veti antibakteriale.

Xhinxheri

Studimet kanë treguar se xhinxheri ndikon më mirë se vetë ilacet e kancerit kundër qelizave kancerogjene. Vecanërisht ky fakt është vërejtur tek një studim I kryer mbi kancerin e prostatës.

 

 

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas