Bota

Izrael/Asnjë viktimë nga Covid për të parën herë në 10 muaj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:30 - 24/04/21 |
Opi Nion

Izraeli shënon një tjetër arritje në betejën me koronavirusin. Për të parën herë në 10 muaj, nuk regjistrohet asnjë vdekje ditore dhe kjo ka ndodhur në 24-orëshin e fundit. Numri i viktimave ditët e fundit ka rënë në nivele minimale.

Sipas ekspertëve, ky është një tjetër tregues i suksesit të procesit të vaksinimit masiv. Shifrat tregojnë se 53% e popullsisë ka marrë të dyja dozat e vaksinës anti-Covid. Ky nivel është më i lartë tek moshat madhore, 80% e të cilëve janë vaksinuar plotësisht. Në nivele të ulta janë edhe infektimet ditore.

Në nivelet më të ulta janë infektimet ditore dhe në Britaninë e Madhe, një tjetër vend që po korr sukses në luftën kundër koronavirusit, ku vaksinimi masiv ka arritur në nivele të larta.

Situata vazhdon të jetë e qëndrueshme në pjesën tjetër të Europës, ku Franca vijon të ketë shifrat më të larta ditore. Kriza në pavionet e terapisë intensive vijon edhe në Greqi, ku në rastet e infektimeve vazhdojnë të jenë në nivele të larta.

Shqetësuese është gjendja në Indi, ku vijon të thellohet rekordi negativ botëror i infektimeve ditore me më shumë se 346 mijë rastesh të reja dhe ky sistemi spitalor është në kolaps.

Tv Klan

 

Pas