Bota

Italia shënon numrin më të lartë të viktimave që nga nisja e pandemisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:03 - 03/12/20 |
Opi Nion

Italia ka shënuar numrin më të lartë të viktimave nga koronavirusi që prej fillimit të pandemisë.

Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 993 vdekje, 347 prej të cilave vetëm në Lombardi.

Janë rritur gjithashtu edhe rastet e reja. Nga autoritetet shëndetësore janë raportuar 23,225 persona të infektuar. Ky është numri më i lartë i vdekjeve dhe të infektuarve që nga fillimi i pandemisë. Pavarësisht karantinës dhe masave të marra nga qeveria italiane, numrat kanë vijuar të jenë të lartë.

Mësohet se në terapi intesive janë 3.597 persona ndërsa numri i të shëruarve ka shkuar në 846.809  persona./ Opinion.al

Rastet e reja: 23,225  (dje 20,709 )

Rastet e testuara: 166,592  (dje 95,599 )

Tampona (diagnostikues dhe kontrollues): 226.729 (dje 207.143 )

Aktualisht pozitive: 759,982  (dje 761,230 )

Të shtruar: 31.772, -682  (dje  32.454, -357 )

Të shtruar në kujdesin intensiv: 3.597, -19  (dje 3.616, -47 )

Rastet totale pozitive: 1,664,829  (dje 1,641,610 )

Të vdekur: 58 038, +993  (dje  57 045 , 684  vdekje të regjistruara në 24 orë)

Totali i Shëruar: 846.809  (dje  823,335 )

 

Pas