Te Fundit

Italia operacion me Shqipërinë/Sekuestrohen 2 Call-center, u vodhën miliona euroBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:08 - 26/10/22 |
Opi Nion

Policia Italiane e koordinuar nga Prokuroria Publike e Pordenones në bashkëpunim me Policinë Shqiptare dhe Prokurorinë e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar SPAK kanë përfunduar hetimet në fushën e mashtrimeve me kriptovalutë që kanë çuar në tre masa ndalimi dhe pesë kontrolle e inspektime në territorin shqiptar.

Sipas autoriteteve italiane është goditur një organizatë e dedikuar për mashtrime përmes bursës fiktive online.

Teknikat komplekse tradicionale dhe të hetimit kibernetik kanë nxjerrë në dritë një skemë kriminale komplekse, e cila përfshinte pastrimin e shumave të vjedhura në vende të ndryshme anëtare të BE-së, përfshirë Qipron, Lituaninë, Estoninë, Holandën dhe Gjermaninë, dhe shndërrimin e tyre në kriptovaluta.

Masat paraprake dhe kontrollet u kryen ndaj shtetasve shqiptarë, të gjithë banues në Tiranë dhe pjesë e një organizate që dyshohet se ka mashtruar disa qindra shtetas italianë.

Në rrjedhën e më shumë se 42,000 përgjimeve telefonike të kryera nga hetuesit italianë, u zbulua se sa të aftë ishin mashtruesit në përdorimin e teknikave reale të bindjes dhe plagjiaturës, deri në atë pikë sa i bindnin viktimat të merrnin borxhe dhe të paguanin me kalimin e kohës disa qindra mijëra euro.

Nga hetimet u zbuluan rreth 90 mijë kontakte telefonike të shtetasve italianë, për përdorim nga operatorë të call center-ave. Rreth 42 mijë telefonata të kryera janë përgjuar. Vlerësohet se lëvizja e parave mund të arrijë në disa dhjetëra milionë euro.

Si rezultat i aktivitetit në Tiranë u sekuestruan dy call center me mbi 60 stacione pune të pajisura me kompjuter personal dhe dy serverë të lidhur me stacionet e punës. Në të njëjtën kohë në Itali u sekuestrua edhe serveri i përdorur nga shoqata për të errësuar gjurmët e saj kompjuterike dhe për të penguar hetimet.

Pas