Bota

 Itali/Incident në pistën e skive, vdes 15-vjeçari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:15 - 19/12/21 |
Opi Nion

Një 15-vjeçar ndërroi jetë në spitalin Maggiore në Novara, ku ishte shtruar për shkak të traumës së rëndë të pësuar nga një rënie në pistat e skive të Alagna Valsesia  në Itali. Aksidenti ka ndodhur në orët e vona të mëngjesit të së shtunës në rrugën e kthimit që të çon nga Pianalunga në Alagna. Djali ishte transportuar me helikopter shpëtimi në spitalin Novara. Pavarësisht tentativave të mjekëve, ai vdiq si pasojë e traumës.

Aksident në pistë

Viktima ishte e pajisur me të gjitha pajisjet e nevojshme për ski, duke filluar nga helmeta. Aksidenti ka ndodhur në një pistë “të kuqe” por në grup së bashku me një mësuese. 15-vjeçari ishte me djem të tjerë dhe kushtet e borës ishin optimale, aq sa në shpatet e Valsesian kishte edhe shumë skiatorë të tjerë. Një patrullë e specializuar e Shpëtimit Alpin të Guardia di Finanza ka ndërhyrë në vend dhe pasi ka stabilizuar djalin ka tentuar ta risjellë në jetë. Vijojnë hetimet për zbardhjen e çdo përgjegjësie në aksident, si dhe për të konstatuar se pajisjet që viktima posedonte për aktivitet sportiv ishin në përputhje me standardet e sigurisë./Opinion.al

Pas