-Kulturë

Ismail Qemali : “Shqipëria nuk do ta pranojë më sovranitetin e sulltanit.”Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:44 - 15/03/20 |
Al Do

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Le Soleil” ka botuar, të martën e 24 dhjetorit 1912, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me qëndrimin e Ismail Qemalit ndaj Turqisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Deklaratë e Qemal Beut

Romë, 23 dhjetor.

Një telegram nga Vlora njofton se anëtarët e qeverisë shqiptare kanë falënderuar konsujt italianë dhe austriakë për mbështetjen e dhënë nga qeveritë e tyre për çështjen shqiptare.

Qemal Beu tha : “Shqipëria, në asnjë formë, nuk do ta pranojë sovranitetin e Sulltanit, sepse në këtë rast do të kufizohej dhe kompromentohej autonomia dhe pavarësia e saj e arritur për mrekulli.”

 

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania: https://www.darsiani.com/la-gazette/le-soleil-1912-ismail-qemali-shqiperia-nuk-do-ta-pranoje-me-sovranitetin-e-sulltanit/

 

Pas