Bota

Ishte prekur nga koronavirusi, humb jetën 60-vjeçari në Francë


               Publikuar në : 10:55 - 26/02/20 |
Opi Nion

Është regjistruar viktima e parë nga koronavirusi në Francë. Mësohet se viktima është një 60-vjeçar, i cili ishte shtruar në spitalin Pitié Salpêtrière një ditë më parë, por ka ndërruar jetë gjatë natës.

Lajmi është konfirmuar nga drejtori i përgjithshëm i Shëndetit Publik, Jérôme Salomon, i cili deklaroi se aktualisht janë 17 persona të infektuar në Francë.

Salomon ka bërë të ditur se një 55-vjeçar ndodhet në situatë të rëndë klinike dhe është nën kujdesin intensiv të mjekëve.

Ndërkohë, personi i fundit që është konfirmuar me koronavirus në Francë është një 36-vjeçar, i cili kishte vizituar së fundmi veriun e Italisë, por ndodhet në gjendje të qëndrueshme.

Më herët, një turiste kineze e prekur nga koronavirusi vdiq në Francë. 80 vjeçarja ishte nga provinca Hubei dhe kishte shkuar në Francë më 16 Janar dhe më pas ishte futur në Karantinë ku ndërroi jetë./ Opinion.al

Pas