Aktualitet

Ish-zv.komandanti i Forcës Detare: Tre anije greke për dy orë në ujërat shqiptareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:24 - 18/11/22 |
Opi Nion

Ish-zv.komandanti i Forcave Detare Artur Meçollari ka publikuar në rrjetin social “Facebook” disa foto ndërsa krahsas tyre shkruan se tre anije greke mund të hyjnë përsëri brendësi të ujërave shqiptare.

Meçollari deklaron se kjo është hera e 11-të që ndodh kjo në zonën e shelfit kontimental të kontestuar (pa delimituar) midis Shqipërisë dhe Greqisë.

“Informacion edhe për MEPJ

Për dy orë tre anijet që merren me studime për hidrokarbure në Detin Jon dhe në Bllokun 1 mund të hynë përsëri, për të 11 herë, në zonën e shelfit kontimental të kontestuar (pa delimituar) midis Shqipërisë dhe Greqisë ose në shelfin kontinental të Shqipërisë.

Anijet, si mjete detare, janë me motorr dhe nuk mund të gjenden më sot në pozicionin e mbrëmshëm të orës 20:30.

Për të gjithë ata që duan të ndjekin lundrimin e anijeve në kohë reale, ku burim i informacionit është AIS (Automatic Idintification System) i anijeve mund të shkarkojnë në smartphon-in e tyre programin Marim Radar. Ka dhe disa të tjerë të vlefshëm në internet”-shkruan Meçollari.

 

 

Pas