Bota

Irani ngadalëson shpërndarjen e raketave për forcat ruse, nuk respekton marrëveshjenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:07 - 12/01/23 |
Opi Nion

Rusia mund të ngadalësojë sulmin ndaj Ukrainës, kjo pasi Irani ka ngadalësuar shpërdarjen e raketave për forcat ruse.

Kanali rus Telegram General SVR pretendoi se kjo ishte arsyeja e vërtetë pas një telefonate midis udhëheqësit të Kremlinit dhe presidentit të Teheranit, Ebrahim Raisi.

Sipas  kanalit rus, Putini u detyrua “t’i lutej” Iranit për ndihmë, pasi Moska është bërë e varur nga dronët dhe raketat iraniane për shkak se prodhimi është i ngadaltë në fabrikat e saj.

Në një deklaratë të Kremlinit thuhej se në  bisedimet telefonike u trajtuan çështjet e bashkëpunimit dypalësh midis shteteve për zbatimin e vazhdueshëm të projekteve për energjinë, transportin dhe logjistikën.

Pas