Bota

Infektohet me koronavirus djali i presidentit Trump


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:50 - 21/11/20 |
Opi Nion

Trump Jr. është infektuar me koronavirus. Djali i presidentit të SHBA, Donald Trump, ishte mes 250 të ftuarve që morën pjesë në festën e natës së zgjedhjeve të Shtëpisë së Bardhë, ku pothuajse çdo i pranishëm u pa që nuk kishte maskë.

Të pranishmit e tjerë, që atëherë kanë rezultuar pozitivë, duke përfshirë Meadoës, Sekretarin e Strehimit dhe Zhvillimit Urban Ben Carson dhe drejtorin e çështjeve politike të Shtëpisë së Bardhë Brian Jack. Një burim i njohur me këtë çështje i kishte thënë CNN në atë kohë se të gjithë të ftuarit do të merrnin një provë të shpejtë për Covid-19.

Një festim i mëparshëm i Shtëpisë së Bardhë tashmë është konsideruar si përhapës i infeksionit. Disa të ftuar rezultuan pozitivë për Covid-19 pasi morën pjesë në një ceremoni nominimi në fund të Shtatorit për Gjykatësen e Gjykatës së Lartë Amy Coney Barrett, ku të pranishmit u bashkuan, shtrënguan duart dhe disa vunë maska.

Shtëpia e Bardhë thotë se vazhdimisht teston ata përreth Presidentit dhe Zëvendës Presidentit Mike Pence, por zyrtarët shpesh marrin një qasje të butë për të ndjekur udhëzimet e Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve për të mbajtur një maskë dhe distancë sociale.

Trump Jr. ka përhapur dezinformim në lidhje me koronavirusin. Në fund të muajit të kaluar, ai i tha Fox Neës se numri i vdekjeve nga Covid-19 nuk është “pothuajse asgjë” në një kohë kur 228,000 amerikanë i ishin nënshtruar virusit.

Gjatë verës, llogaria e tij në Tëitter ishte e kufizuar për ndarjen e një videoje që përhapte informacione të rreme në lidhje me ilaçin hidroksiklorokinë dhe ai ndau një meme në Facebook, duke përhapur dyshime në lidhje me efektivitetin e maskave kundër koronavirusit.

Lajmi vjen, ndërsa Covid po përhapet në të gjithë vendin dhe në të gjithë sallat e pushtetit të Uashingtonit. Dy senatorë republikanë, Rick Scott nga Florida dhe Chuck Grassley nga Lowa, kanë njoftuar ditët e fundit se ata ishin pozitivë. Edhe 26 anëtarë të Dhomës dhe 10 senatorë deri më tani kanë rezultuar pozitivë ose janë supozuar pozitivë që nga fillimi i pandemisë.

Trump Jr. është i fundit afër Presidentit që ka dalë pozitiv me Covid-19. Përveç tij, zonja e parë Melania Trump, djali i tij i vogël Barron, shefi i tij i stafit Mark Meadoës dhe një numër ndihmësish të tjerë të lartë si në fushatën e tij ashtu edhe në Shtëpinë e Bardhë kanë dalë pozitivë në muajt e fundit.

E dashura e Trump Jr., Kimberly Guilfoyle, gjithashtu doli pozitive me virusin gjatë verës, ndërsa dyshja bëri fushatë për Trump në të gjithë vendin.

Pas