Aktualitet

Incidenti në uzinën e armëve,Peleshi:Rusët kanë qenë nën vëzhgim, kishim informacionBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:26 - 21/08/22 |
Opi Nion

Ndërsa ka vizituar në spital ushtarakët e plagosur në incidentin e Gramshit, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi tha se ngjarja nuk mund të kalojë si incident civil. Megjithatë ai bëri apel për të mos u nxituar, ndërsa tha se për praninë e tyre në ka patur informacion dhe ishin nën vëzhgim.

“Ajo çka ka ndodhur, 3 shtetas të huaj i janë afruar ish-uzinës mekanike të Gramshit, janë afruar për të fotografuar. Një prej tyre ka kapërcyer në mënyrë të paligjshme, ajo është një zonë ku nuk mund të aksesosh. Dy ushtarakët u ngritën në nivelin e detyrës e kanë parandaluar. E kanë ndaluar. Shtetasi i huaj me pasaportë ruse ka reaguar fizikisht ka përdorur edhe një sprej. Dy ushtarakët e kanë ndaluar dhe kanë njoftuar Policinë e Shtetit. Policia e Shtetit ka reaguar shumë shpejt, ka kryer ndalimin  këtij shtetasi. Më pas jo shumë larg nga uzina janë ndaluar edhe dy shtetasit e tjerë që ndodheshin në një makinë.

Është një ngjarje që duhet vlerësuar, nuk mund të kalojë si incident civil. Por nuk duhet të nxitohemi. Fakti që është reaguar dhunshëm na bën të jemi më të vëmendshëm deri në fund. Janë shumë struktura që po punojnë, inteligjenca ushtarake, SHISH, Policia e Shtetit, Anti-Terrori. Janë që të 3 në hetim. Distancohem nga çdo spekulim politik.

Ka patur informacion edhe më parë, kanë qenë në vëzhgim ndaj dy ushtarakët tanë kanë reaguar në momentin e duhur. Ka patur informacion, janë mbledhur informacione. Kemi të bëjmë me një ngjarje që ka dhe dhunë brenda. Për sa kohë ka dhunë ne jemi shumë seriozë. Bëhet fjalë për një futje në mënyrë të paautorizuar në një zonë ushtarake. Këto ngjarje i vendosim edhe në kontekstin gjeopolitik”, tha ministri Niko Peleshi./Opinion.al

 

Pas