Aktualitet

Incidenti në aeroportin e Rinasit, rifillojnë fluturimet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:26 - 28/09/21 |
Opi Nion

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka reaguar lidhur me incidentin e ndodhur ditën e sotme, ku një avion i vogël model Beechcraft u rrëzua gjatë uljes.

Sipas njoftimit, fluturimet në aeroport kanë rifiluar, ndërsa nga incidenti nuk ka pasur persina tëlënduar.

Në bordin e avionit ndodheshin 4 persona dy të rritur dhe dy fëmijë, të gjithë shtetas zviceranë

Njoftim nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës njofton se në orën 16:15 të datës 28 Shtator 2021, një avion i vogël model Beechcraft me regjistrim zviceran HB-EFH, me 4 persona në bord, dy të rritur dhe dy fëmijë, të gjithë shtetas zviceranë, bëri ulje të detyruar në mes të pistës pasi pësoi një avari në sistemin e rrotave. Pasagjerëve u dha ndihma e parë menjëherë. Fatmirësisht nuk ka asnjë të lënduar dhe të katërt gëzojnë shëndet të plotë.

Pas lajmërimit të Organit Kombëtar të Investigimit të Incidenteve Ajrore dhe kryerjes së investigimit në zonën e pistës, avioni u zhvendos nga pista, si pasojë, operimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës, u pezulluan për 1 orë e 45 minuta.

Fluturimet rifilluan. TIA mbetet në dispozicion të çdo pasagjeri dhe falenderon të gjithë udhëtarët për bashkëpunimin dhe mirëkuptimin./ Opinion.al

Pas