Aktualitet

IKMT prish 11 ndërtime pa leje në Dhërmi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:48 - 16/06/20 |
el ida

Inspektorati i Kontrollit dhe Mbrojtjes së Territorit (IKMT) ka verifikuar g jatë kësaj jave linjën e bregdetit në Dhërmi ku u konstatuan 11 ndërtime pa leje, të ngritura në kundërshtim edhe me rregullat teknike, pasi ishin vendosur në rërë.

Ndaj këtyre objekteve është ndërhyrë me mjete duke i prishur, ndërsa ndaj pronarëve janë marrë masa administrative dhe kryer veprimet procedurale për ndërtime në kundërshtim me ligjin.

IKMT njofton se vijon puna për evidentimin dhe parandalimin e shkatërrimit të mjedisit qoftë përmes ndërtimeve pa leje, ashtu edhe me hedhje inertesh, dhe ky aksion do të shtrihet në gjithë bregdetin./Opinion.al

Pas