Bota

Tensionohet situata në kufirin indo-kinez, vriten 3 ushtarë indianë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:25 - 16/06/20 |
Al Do

Tre ushtarë indiane janë vrarë në një përplasje me forcat kineze në Ladakh në rajonin e Kashmirit.

Këto janë vdekjet e parat në zonën e nxehtë të kufirit indo-kinez në të paktën 45 vjet dhe kanë nxitur rritjen e tensioneve ushtarake midis dy fuqive bërthamore.

Ushtria indiane tha që zyrtarë të lartë ushtarakë nga të dy palët ishin “takuar për të zbutur situatën”, duke shtuar se të dy palët pësuan viktima.

Një zëdhënës i ushtrisë indiane tha se të vdekurit ishin një oficer dhe dy ushtarë.

Kina nuk konfirmoi asnjë viktimë, por akuzoi Indinë për kalimin e kufirit në Luginën Galwan.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze, Zhao Lijian, tha se India kishte kaluar kufirin dy herë të hënën, “duke provokuar dhe sulmuar personelin kinez, duke rezultuar në konfrontim serioz fizik midis forcave kufitare nga të dy palët”, njoftoi agjensia e lajmeve AFP.

Të dy palët këmbëngulin se asnjë plumb nuk është qëlluar në katër dekada, dhe ushtria indiane tha të martën se “nuk pati të shtëna” në këtë përleshje të fundit.

Mediat lokale njoftuan se ushtarët indianë ishin “rrahur për vdekje”, por nuk kishte asnjë konfirmim nga ushtria.

Gazeta e Kinës Global Times raportoi se “përfaqësime solemne” ishin bërë me Indinë për incidentin.

Përplasja vjen mes tensioneve në rritje midis dy fuqive, të cilat janë përleshur përgjatë kufirit javët e fundit, por nuk shkëmbyen zjarr.

India ka akuzuar Kinën për dërgimin e mijëra trupave në luginën Galwan të Ladakh dhe thotë se Kina zë 38,000 km katror të territorit të saj. Disa raunde bisedimesh në tre dekadat e fundit nuk kanë arritur të zgjidhin mosmarrëveshjet kufitare.

Vdekjet e raportuara të martën besohet të jenë të parat në dekada në një konfrontim midis dy fuqive. Ata kanë luftuar vetëm një luftë deri më tani, në vitin 1962, kur India pësoi një humbje të rëndë.

Në maj, dhjetëra ushtarë indiane dhe kinezë shkëmbyen goditje fizike në një përleshje në kufi në shtetin verior-lindor të Sikkim. Në vitin 2017, të dy vendet u përplasën në këtë rajon pasi Kina u përpoq të zgjasë një rrugë kufitare përmes një pllaje e cila pretendohej nga të dyja palët.

Kina dhe India janë të ndara nga Linja e Demarkuar dobët e Kontrollit Aktual. Lumenjtë, liqenet dhe reshjet e dëborës bëjnë që vija e kufirit të zhvendoset, duke provokuar konfrontim.

Ekzistojnë disa arsye pse tensionet rriten tani – por qëllimet strategjike konkurruese janë në themel, dhe të dy palët fajësojnë njëra-tjetrën.

India ka ndërtuar një rrugë të re në atë që ekspertët thonë se është zona më e largët dhe më e prekshme përgjatë kufirit në Ladakh. Dhe vendimi i Indisë për të ngritur infrastrukturën duket se e ka zemëruar Pekinin.

Rruga mund të rrisë aftësinë e Delhit për të lëvizur njerëzit dhe materialet me shpejtësi në rast të një konflikti.

India gjithashtu pretendon një pjesë të Kashmirit – një rajon etnikisht i larmishëm i Himalayas që mbulon rreth 140,000 km2 – në konfliktin e saj me Pakistanin. / Opinion.al

Pas