Kryesore

Idrizi tregon arsyet e largimit nga PS. Po “çështja çame”?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:45 - 15/09/18 |
b.f

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ka folur për largimin nga PS si dhe kalimin në opozitë me PD. Ai ka folur për gazetaren Nisida Tufa, në emisionin “Kjo Javë”.  Idrizi tha se mandatet e PDIU janë vjedhur nga kjo mazhorancë gjatë zgjedhjeve. Ndërsa PDIU nuk ka qenë pjesë e qeverisjes.Ai u shpreh gjithashtu se çështja çame është lënë jashtë diskutimeve mes Greqisë dhe Shqipërisë.

Nuk ishim pjesë e Mazhorancës

“Flitet për një ikje nga PS . Ne nuk kemi ikur nga askush. Ne nuk jemi pjesë e qeverisjes. Mandatet e PDI janë vjedhur nga kjo mazhorancë. Ne kemi parë një sjellje jo korrkete me PDIU. Pra në këtë kuptim ne gjatë gjithë kohës kemi qenë në opozitë dhe të shkojmë zyrtarisht me opozitën. Ne u goditëm nga kjo mazhorancë me mandatin e Tiranës dhe të Fierit.

Cështja çame

“Ne prisnim të zgjidhej çështja çame, ndërsa mes palëve diskutohej nëse duhet të ishte apo jo çështja came në bisedime. Pra lënia jashtë e çështjes çame  është e papranushme. Bushati nuk kërkon të na takojë për çështjen came. Një shtet rrumpallë edhe po të dojë ta marrë baba im pasaportën nuk e arrin dot”- tha idrizi.

Sipas Idrizit, deputetët që tashmë janë me mazhorancën shprehet se nuk e kanë ditur as emrin Çamëri. Ai pranon se edhe ai ka gabuar dhe këtë e sheh tek moskontrolli i emrave në lista, sepse shton se nuk besonin se do të merrte aq deputet  në zgjedhje.

“Kanë një vit, jo vetëm që nuk kanë fol për çështjen çame, por edhe sot po ti pyesësh se ku janë zyrat, ata nuk i dinë.  Pa dallim, që unë kërkoj falje publike. Nuk e kam besuar dhe menduar se kam para vetëm një Greqi, por edhe politikën dhe qeverinë. Si kryetar i PDIU-së, nuk e kam  parë listën të renditur me emrat në vendet e 4-5. Sepse nuk e dija se do shkonim këtu.

Ky zotëria ka ardhur i katërti. Me thënë të drejtën unë nuk e dija. Unë e di që në kemi qenë shumë të organizuar, por nuk e kam menduar të shoh listën tek i 4 apo 5, por herë të tjera do ta shoh. Ai zotëria nuk e ka ditur fjalën Çamëri,  jam i bindur se janë kanë mësuar ata që kanë qenë përpara, sepse jam i bindu se nuk e dinte. Votat  i ka marrë të gjithë mazhoranca. Kjo për herë të parë nuk ishte një merkato, por kësaj here nuk ishte si tregu çam, që e thonin me shaka.

Pas