Aktualitet

I refuzohet kërkesa, Gjykata lë në burg Shullazin dhe grupin e tij


               Publikuar në : 13:57 - 21/01/20 |
Al Do

Gjykatën e Apelit Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka rrëzuar kërkesën e Emiliano Shullazit dhe grupit të tij për lehtësim të masës së sigurisë duke e lënë në burg.

Emiliano Shullazi kishte kërkuar ndryshimin e masës së sigurisë për të vijuar gjykimin në Apel me një masë më të lehtë.

Shkrirja e Gjykatës së Krimeve të Rënda dhe kalimi i çështjes ndaj Emiliano Shullazit dhe grupit të tjerë të të pandehurve në Gjykatën e Apelit Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit kërkonte që masa të rivlerësohet.

Megjithatë edhe pse kaluan 10 ditë, kjo masë nuk u rivlerësua sic e kërkon ligji. Avokatët e Shullazit në këto rrethana pretendojnë se masa e gjykatës së shkuar kë rënë dhe kërkuan që klienti i tyre të vijojë gjykimin në Apel me një masë më të lehtë.

Emiliano Shullazi u dënuar me 14 vite burg nga Shkalla e Parë e Krimeve të Rënda ndërsa grupi në total me 55 për krijim të grupit të strukturat kriminal, gjobvënie dhe kanosje për shkak të detyrës. Procesi ndaj tyre ka ngecur prej më shumë se një viti në Apel ku ende nuk ka mundur të nisë procesi gjyqësor pas një numri rekord shtyrjesh seancash. /Opinion.al

Pas