Bota

I përfshirë në “Pandora Papers”, kryeministri miliarder i Çekisë humb zgjedhjet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:27 - 10/10/21 |
Opi Nion

Andrej Babis i njohur si Babisconi, kryeministri çek i përfshirë në Pandora Papers, në hetimet nga Prokurori i BE për konfliktin e interesit dhe nga policia dhe gjyqësori çek për mashtrim tatimor, i përfshirë në rrëmbimin e djalit të tij që donte të dëshmonte kundër tij dhe më shumë  se kaq. Babos donte të qëndronte ende në pushtet si miqtë e tij Orbán dhe Kacyzsnki, por ai po del nga zgjedhjet politike të mbajtura në Republikën Çeke si humbësi i madh politik.

Sipas një llogaritjeje nga Televizioni Çek, grupi opozitar ‘Së Bashku’ dhe një grup tjetër opozitar liberalë janë në rrugën e duhur për të fituar një total prej 108 vendesh në dhomën e ulët të parlamentit prej 200 vendesh.

Kjo u jep dy partive një shans për të formuar një qeveri për të zëvendësuar kryeministrin Babis dhe dy partitë e tij aleate, të cilat nuk arritën të fitojnë vota të mjafteshme për të hyrë në parlament në zgjedhjet dy-ditore që përfunduan mesditën e së shtunës.

Kreu i Spolut, Petr Fiala, tashmë ka shpallur praktikisht fitoren: “Ne dhe Pirstan, dy koalicione pro-evropiane dhe perëndimore së bashku kemi një shumicë prej të paktën 107-108 votash nga 200 të Parlamentit të ri, mund të pyesim për një mandat për të qeverisur së bashku ”. Shpërndarja komplekse e vendeve në Parlamentin e ri rrjedh nga sistemi i vështirë zgjedhor dhe nga shpërndarja midis votave dhe vendeve në zonat pak a shumë të populluara dhe zonat elektorale./Opinion.al

Pas