Aktualitet

I lidhur me Ramën dhe oligarkun e Putinit, ish-drejtori i kundërzbulimit të FBI nën hetimBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:22 - 15/09/22 |
Opi Nion

Ish-drejtori i kundërzbulimit të FBI-së në SHBA, Charles McGonigal ka përfunduar në radarët e prokurorëve federalë amerikanë për lidhjet e tij me Rusinë dhe qeveri të tjera të huaja. Mes tyre renditen Bosnjë dhe Hercegovina, Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia amerikane “Business Insider”.

Agjencia thekson se McGonigal ka lidhje me oligarkun miliarder rus, Oleg Deripaska. Ky i fundit njihet si oligarku i preferuar i Putinit.

Por dy burime i thanë “Insider-it” se McGonigal ishte i afërt me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Sipas një e-maili të rishikuar nga kompania mediatike, McGonigal përdori adresën e tij zyrtare të e-mailit të FBI-së për të tentuar të organizonte një takim mes Ramës dhe një firme amerikane. Kjo e fundit, ishte menduar për t’u kontraktuar për një nismë kundër korrupsionit.

Por, kryeministri nuk i ka shkuar më tej kësaj tentative të zyrtarit amerikan nën motivimin e “marrëdhënies miqësore dhe jo të biznesit” duke mos pasur asnjë veprim.

Një përfaqësues i Ramës tha se marrëdhënia e kryeministrit me McGonigal ishte “një marrëdhënie miqësore tërësisht private, pa interes publik.

Detajet u sqaruan nga një përfaqësues i kreut të qeverisë shqiptare për kompaninë amerikane.

“Ne nuk kemi asnjë ide për ndonjë juri të madhe dhe asnjë autoritet amerikan nuk na ka kontaktuar ndonjëherë për këtë. Nuk ka pasur kurrë takime me firma, dhurata, pagesa, rimbursime udhëtimi përpara ose pasi zoti McGonigal të largohej nga puna”, vëren zyrtari shqiptar.

Duke cituar Insider, FBI-ja gjithashtu nuk e kishte dhënë pëlqimin për këtë takim duke dhënë përshtypjen se McGonigal po përfundonte nën shqyrtim për veprimet e tij.

Ish-agjenti i nivelit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal, ishte i përfshirë gjithashtu në hetimin për kontaktet e fushatës së Trump me Rusinë gjatë zgjedhjeve të vitit 2016.

Në fund të vitit të kaluar, sipas dokumenteve të brendshme të gjykatës të siguruara nga Insider-i, avokatët amerikanë mblodhën fshehurazi një juri të madhe që shqyrtoi sjelljen e Charles McGonigal.

Pas