Kronikë

I burgosuri shqiptar i jep fund jetës në Itali, vetëvaret te hekurat e qelisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:29 - 01/01/22 |
Opi Nion

 

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali. Mediat lokale italiane shkruajnë se një i burgosur 29-vjeçar shqiptar, i dënuar me vendim të formës së prerë, i ka dhënë fund jetës duke u vetvarur  në burgun e Salernos.

Lajmin e ka konfirmuar Emilio Fattorello, sekretar për Campanian i Sindikatës Autonome të Policisë së burgut (Sappe).

Sapo kishte kaluar mesnata kur gardianët e burgut në detyrë gjatë një kontrolli, gjetën trupin e të burgosurit të varur në kangjellat e dritares së qelisë. I riu u transportua në spital, por çdo përpjekje për ta shpëtuar rezultoi të ishte e kotë.

29-vjeçari ishte i vetëm në qeli dhe kjo e bëri më të lehtë të ndërmerrte aktin ekstrem. Identiteti i të riut ende nuk bëhet i ditur ndërsa mësohet se dënimi i tij përfundonte në vitin 2023./Opinion.al

Pas