Sociale

I ati e braktisi dy herë, fëmijet surprizojnë nënën e tyre


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:55 - 28/06/20 |
el ida

Rubrika “Ka një mesazh për ty”, në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e vështirë të një gruaje 60-vjeçare. Ishin dy fëmijët e saj, Migena dhe Fatosi që rrëfyen në studio gjithë peripecitë dhe vuajtjet që nëna e tyre ka kaluar.

Kur nëna e tyre ishte 6 vjeç, babai i saj arratiset në atë kohë jashtë Shqipërisë. Pak kohë më vonë, edhe nëna e saj ndërroi jeta dhe 3 vajzat mbetën jetime. Migena tregon se vështirësitë për nënën e saj kanë qenë të mëdha. Por në vitin 1993, nëna e tyre bie në gjurmët e babait të saj. Ai ishte në Austri dhe një i afërm i tij bën të mundur që ajo të shkojë të takojë babain e saj.

Ky takim i shumëpritur dhe pas shumë vitesh ishte zhgënjyes sepse ai u soll ftohtë me vajzën e tij. Ai kishte krijuar një familje të re, me dy vajza dhe një djalë. Vajzave iu kishte vendosur emrin e vajzave që kishte në Shqipëri.

Migena dhe Fatosi shprehen se ai ishte takimi i parë dhe i fundit i nënës së tyre me babain e saj.

Migena: Mami unë nuk jam vetëm sot këtu, unë jam me Fatosin. Nuk dua të të shoh lot në këtë ditë kaq të bukur për juve, ti sot ke 60-vjetorin është më shumë se një gjysëm shekulli jete, jo dhe aq të mirë, por ti sot finalizohesh në një ditë shumë të lumtur. Ne jo kot zgjodhëm emisionim e Arditit, për të thënë që ti sot je në qendër të vëmendjes. Në qoftë se ti ke qenë gjithmonë timoni i jetës tonë, nëse ti ke qenë gjithmonë ajo që na ke drejtuar, dua që kjo ditë të jetë vetëm për ty, ti je gjithçka për ne. Nuk di nëse një njeri do të thoshte shumë fjalë, unë do të gjeja më të fundit, që askush nuk do e kishte përdorur dhe do thoja që ti je nëna ime më e mirë. Të gjitha nënat janë të mira, por ti je më e mira për ne.

Ardit Gjebrea: Sa herë zonja Manushaqe kur duam të shprehim një dashuri të madhe, kërkojmë në fjalorin tonë një fjalë që nuk ekziston, që nuk e kanë thënë të tjerët dhe pikërisht atë fjalë po kërkonte Migena, por ta tha në mënyrën e saj. Kështu që dije që të ka thënë ato fjalë që nuk ekzistojnë për të të thënë që sa fort të duan dhe sa të shtrenjtë të kanë. Fatos çfarë do t’i thuash mamit?

Fatosi: Edhe unë mundohem t’i gjej fjalët atje thellë, por çfarë t’i them, që e duam shumë, që e falenderojmë për gjithçka që ka bërë për ne dhe e pastë jetën e gjatë. Kjo është jetë dhe shëndet mbi të gjitha.

Migena: Sot është dita jote mami, nuk duam të shohim lot.

Manushaqe: Jo, mami nuk qan asnjëherë, ti e di. Nuk them asnjëherë që nuk kam kam, ju kam mësuar dhe juve të thoni mirë, të falni. Zoti është i madh dhe duke patur mendjen tek Zoti. E falenderoj dhe njëherë m’i ka realizuar të gjitha ëndrrat, të gjitha dëshirat. Në radhë të parë ju jeni mirë me shëndet, në radhë të dytë ëndrrat e mia janë realizuar dhe në radhë të tretë, yjet e mia, që kam 3 mbesa të shkëlqyera./Burimi: Tvklan.al

Pas