Bota

Humbën jetën 36 persona, ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Afganistan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:53 - 16/10/21 |
Opi Nion

Dega e grupit ekstremist, Shteti Islamik në Afganistan (IS-K), ka marrë përgjegjësinë për një sulm me bombë në një xhami me shiitë në Kandahar, në jug në Afganistanit, gjatë lutjeve të së premtes.

Grupi xhihadist ka thënë se dy persona kanë kryer sulmet në dy pjesë të ndryshme në xhamisë, teksa besimtarët ishin duke u lutur brenda.

“Sulmuesi i parë e ka shpërthyer jelekun e tij në një korridor të xhamisë, derisa i dyti e ka shpërthyer jelekun në qendër të xhamisë”, ka thënë ky grup përmes një deklarate të publikuar në platformën Telegram.

Të paktën 36 persona kanë vdekur dhe 70 janë plagosur në sulmin e 15 tetorit, ka thënë shefi i inteligjencës së Kandaharit në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë.

Sulmi ka ndodhur një javë pas një tjetër sulmi vdekjeprurës ndaj besimtarëve shiitë në një xhami në Kunduz.

Edhe për atë sulm, përgjegjësinë e ka marrë IS-K.

Zëdhënësi i talibanëve Bilal Karimi, ka thënë se janë duke u kryer hetime për sulmin e 15 tetorit.

Talibanët kanë zvogëluar kërcënimin që vjen nga Shteti Islamik.

Mirëpo sulmet e vazhdueshme kanë vështirësuar synimet e talibanëve për paqe në Afganistan pas disa dekadave luftë.

Pas