-U tha në Opinion

Hoxha:Polici qëlloi mbi lartësinë e lejuar, neni 76 çon në 10-20 vite burg


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:39 - 15/12/20 |
el ida

Gazetari Artan Hoxha tha se gjendja e policit Nevaldo Hajdaraj rëndohet nga fakti që lartësia e të shtënës është më lart, nga sa lejohet në procedurat standard të policisë.

Ajo që sipas Hoxhës është e pashpjegueshme lidhet me plagët në kokë dhe fytyrë.

“Është ekspertiza që duhet të shpjegojë se nga kanë ardhur plagët që ka patur pas koke dhe në pjesën e fytyrës. Me këto të dhëna që janë aty nuk rezulton që ka një konflikt fizik. Duke mos patur konflikt fizik, polici ka shkelur procedurën standard në këtë rast. Goditja pas shpine nuk e justifikon asgjë. Plus që aty nuk figuron as armë asgjë”, tha gazetari.

Hoxha tha se Prokuroria e ka çuar akuzën nga neni 83, që parashikonte 1-7 vite burg, në nenin 76 që parashikon nga 10-20 vite burg. Ai tha ndër të tjera se kjo është rrrethanë rënduese për efektivin.

“Sot ai ka kaluar tek neni 76, vrasje me dashje, që shkon nga 10-20 vjet burg. Unë mendoja që këtë gjë prokurori do e bënte në process. Fakti që klasifikimi ka ndryshuar është rrethanë rëndësue për veprimin e policit, që tregon se ngjarja nuk ka ndodhur në përplasje, por ka ndodhur me dashje. Të dy të shtënat janë mbi lartësinë që është procedura standard e policit. Polici e ka shkelur procedurën. E shtëna në atë lartrësi nuk ka efekt tjetër. Polici është koshient ku shkon ajo predhë. Policët e patrullës një nga gjërat e para që mësojnë është qëllimi i armës dhe ku duhet të qëllojnë. E shtëna është në lartësinë vdekjeprurëse”, tha gazetari Artan Hoxha./Opinion.al

 

 

Pas