Bota

Oliver Varhelyi: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE është prioritet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:59 - 15/12/20 |
Semiljana Azizi

Komisioneri për zgjerim e BE-së, Oliver Varhelyi ka komentuar integrimin e Ballkanit Perëndimor.

Nëpërmjet një njoftimi në Twitter, Komisioneri për zgjerimin e BE-së është shprehur se integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE është prioritet.

“ Për ne është një përparësi për të sjellë Ballkanin Perëndimor në BE.”-është shprehur Varhelyi ndër të tjera.

Kujtojmë që një deklaratë e tillë ka ardhur në 25-vjetorin e Marrveshjes së paqes Dejton-Paris.

Rreth 25 vite më parë në bazën ushtarake Wright-Patterson në qytezën Dejton, në shtetin federal amerikan Ohajo, u nënshkrua Marrëveshja Kornizë e Përgjithshme për Paqen në Bosnjë e Hercegovinë, e njohur si Marrëveshja e Paqes e Dejtonit.

Me këtë dokument zyrtarisht iu dha fund pothuajse luftës 4-vjeçare ndërsa Bosnjë e Hercegovina u definua si një shtet i tre popujve konstituiv dhe të tjerëve dhe dy entiteteve – Federata e BeH dhe Republika Sërpska.

Aktorët kryesorë në negociatat e paqes ishin nënshkruesit e Marrëveshjes së Dejtonit – presidenti i Republikës së BeH, Alija Izetbegoviç, presidenti i Kroacisë, Franjo Tuxhman dhe presidenti i Serbisë, Sllobodan Millosheviç, më 14 dhjetor 1995 në Pallatin Elysee në Paris. Të tre shtetet u krijuan nga shpërbërja e Republikës Socialiste Federale të Jugosllavisë.

Postim i plotë:

Për ne është një përparësi për të sjellë Ballkanin Perëndimor në BE. Për BosniaHerzegovina ka ardhur koha të rritet nga Dejtoni në Bruksel. #Dayton25 Trashëgimia e Paqes: 25 vjet të Marrëveshjes së Paqes Dejton-Paris./Opinion.al

Pas