Bota

Holanda thuajse e mbyllur nga Covid, protesta masive në Amsterdam


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:13 - 02/01/22 |
Opi Nion

Në Amsterdam, mijëra njerëz u mblodhën për të demonstruar kundër masave të qeverisë për të luftuar përhapjen e Covid. Një grup njerëzish me pantallona të gjera dhe maska ​​të bardha shfaqën shenja që thoshin “Ky nuk është virus, ky është kontroll” ose “Më pak shtypje, më shumë kura”. Përleshje kanë ndodhur mes demonstruesve dhe policisë.

Policia ka ndërhyrë dhe të paktën një person është ndaluar. Policia përdori shkopinj dhe mburoja në përpjekje për të shpërndarë turmën dhe disa protestues u plagosën.

Holanda u kthye në izolim më 19 dhjetor, duke mbyllur të gjitha dyqanet, restorantet, parukierët, palestrat, muzetë dhe vende të tjera publike, përveçse atyre thelbësore, deri më 14 janar. Grumbullimet në publik të më shumë se dy personave janë të ndaluara./Opinion.al

Pas