Sociale

Rrëmbente dhe piqte te vdekurit,historia e frikshme e kanibalit të Tiranës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:43 - 20/12/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja, Francë – 20 Dhjetor 2020

 “Le Populaire” ka botuar, të premten e 16 shtatorit 1927, në ballinë, një shkrim rrëqethës mbi historinë e kanibalit të Tiranës, të cilin, Aurenc Bebja, e ka sjellë për publikun shqiptar:

 

“Prej disa kohësh ishte vërejtur në Tiranë që pas varjeve, trupat e të dënuarve hiqeshin natën nga trekëmbëshi, nga duar misterioze dhe zhdukeshin.

Policia u vu në kërkim dhe kapi një burrë në orën 11:00 ndërsa po zhvarte një trup të pajetë dhe po e fuste në një thes.

Xhandarët pasi e ndoqën këtë individ, vunë re se ai ishte një mishpjekës nga Tirana që therte (priste) trupat dhe i punonte për të përgatitur pjata (meze) shumë të vlerësuara nga shoqëria e Tiranës.

Gruaja dhe dy vajzat e tij u burgosën me të.”

 

*  (Nga Aurenc Bebja, Francë),  Blogu © Dars (Klos, Mat – Albania)

 https://www.darsiani.com/la-gazette/le-populaire-1927-historia-e-kanibalit-te-tiranes/

Pas