Aktualitet

Harta e re gjyqësore/Avokatët bojkotojnë të gjitha seancat, kush kundërshton…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:40 - 29/06/22 |
Opi Nion

Dhoma Kombëtare e Avokatisë ka vendosur të bojkotojë të gjitha seancat gjyqësore.

Bojkoti vjen si vendim për kundërshtimin e hartës së re gjyqësore, e cila sipas avokatëve cenon rëndë aksesin e qytetarëve në sistemin e drejtësisë dhe rrit ndjeshëm kostot.

Ndërsa këtë herë është vendosur gjithashtu që do të marrë masa penalizuese për avokatët që nuk respektojnë bojkotin.

Risia në këtë vendim të dytë për bojkot qëndron në faktin se edhe masat e sigurisë do të bojkotohen për 10 ditët e ardhshme.

Vendimi për vijimin e bojkotit u mor sot në mbledhjen e Dhomës Kombëtare të Avokatisë./Opinion.al

Pas