Aktualitet

Hapja e pikës së përbashkët policore me Greqinë, PD jep “ok” në KomisionBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:14 - 31/01/22 |
Opi Nion

Komisioni për Sigurinë Kombëtare ka miratuar sot projektligjin për një qendër të përbashkët policore dhe doganore me Greqinë.

Edhe Partia Demokratike ka qenë pro.  Deputeti i PD-së Ervin Salianji u shpreh se opozita është pro, për çdo marrëvedhje ndërkombëtare.

“Padiskutim që jemi pro, siç jemi për çdo marrëveshje ndërkombëtare. Duket qartazi që është kërkuar nga pala greke”- tha Salianji.

I pranishëm në komision, ka qenë edhe zv.ministri i Brendshëm Andi Mahila, i cili ka dhënë detaje lidhur me marrëveshjen.

“Funksionimi i kësaj qendre nuk do sjellë mbivendojse me organet doganore policore pasi qëllimi është rritja dhe forcimi i bashkëpunimit ndërmjet shkëmbimit të informacionit.  Kjo është qendër e përbashkët e shkëmbimit dhe analizimit të informacionit. Kjo qendër trajton të gjithë çështjet dhe elementët që janë të ngjashme për të gjitha kalimit kufitar. Nuk është qendër e kalimit të përbashkët të mjeteve e mallrave. Shkëmbim informacioni për çështje të përbashkëta”.- tha Mahila.

Më tej ai është shprehur se kjo qendër do jetë e përbërë nga 2 grupe, njëra nga pala shqiptare dhe tjetra greke, secila me 5 zyrtarë.

“Nuk ka mbivendosje për çështjet operative, ekzekutive. Zyrtarët e qendrës s’kanë kompetencë dhe s’marrin pjesë në veprime operative që i përkasin policisë apo pjesës së drejtorisë së përgjithshme të doganave. Kjo qendër është përcaktuar të ketë në mënyrë të barabartë 5 zyrtarë nga secila palë. Nga pala jonë është përcaktuar një punonjës policie me gradën nën komisar dhe 4 punonjës policie me gradën inspektor. Angazhimi i tyre është vetëm për grumbullimin dhe shkëmbimin e informacionit”.- tha zv.ministri./Opinion.al

Pas