Sport

Hamilton parakalon Shumakerin si piloti me më shumë fitore në “Formula 1”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:45 - 25/10/20 |
Al Do

Luis Hamilton doli fitues në garën e “Formula 1” të Portugalisë dhe ka thyer kështu rekordin e fitoreve të të gjitha kohërave të Formula 1.

Hamilton përfundoi në vendin e tretë në dy xhirot e para, duke e parë veten pas “McLaren” të Karlos Sainz dhe shokut të skuadrës, Valeri Botas.

Pasi të dy Mercedesët kaluan Sainz, Hamilton gjurmoi Botas para se të merrte epërsinë në xhiron e 20-të.

Nga atje, Hamilton dominoi garën duke marrë fitoren e tij të 92-të në karrierë.

Arritja është akoma më e jashtëzakonshme për vetë faktin se Hamilton theu kështu rekordin e Majkëll Shumaker i cili qëndronte në krye të pilotëve me më shumë fitore për 19 vite.

Një nga drejtuesit më të suksesshëm në historinë e këtij sporti, gjashtë herë kampioni i botës mban gjithashtu rekordet për më shumë pikë karriere (3687), “pole position” (97), paraqitje në podium (161), “Grand Slam” në një sezon (3) dhe pikët e kampionatit në një sezon (413).

Me 5 gara të mbetura nga sezoni aktual, britaniku ndodhet në krye të renditjes dhe në rrugën drejt barazimit të rekordit të Shumaker për më shumë tituj kampion të fituar. /Opinion.al

Pas