Politikë

Hajdari: Shkojmë me garancinë që listat do hapen 100%


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:07 - 28/07/20 |
el ida

Përfundon pas rreth 3 orësh mbledhja e Këshillit Politik. Përfaqësuesja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari tha se mazhoranca ka dhënë garancinë për hapjen e listave 100%, pas votimit të 30 korrikut.

“Pavarësisht një procesi goxha të gjatë, duhet kuptuar fakti se me në fund qytetari po triumfon ndaj kryetarit të partive. Do shkojmë drejt listave të hapura. Kam toleruar tonet e larta mashkullore për një synim për të garantuar të drejtën e qytetarëve për të zgjedhur. Kështu që në këtë mbledhje morëm garancinë nga maxhoranca se në ndryshimet e kodit listat do hapen 100% .

Pas ndryshimeve kushtetuese me 30 korrik jam e hapur të bashkëpunoj me PD e cdo kënd për cdo parim qe garanton zgjedhje të lira e të ndershme për qytetarët dhe jo për kryetarët e partive.

Ajo që vërtet mendoj është se hapja e listave 100% do ndryshojë skenën politike dhe të ardhmen e shqiptarëve. Ata që refuzuan e kundërshtuan për një kohë të gjatë do e paguajnë shtrenjtë. Më 30 korrik shkojmë drejt një hapi garantues për të hapur listat zgjedhore. Pra, 30 korriku është mënyra më e drejtë për të garantuar atë që kemi kërkuar si qytetar.’ -u shpreh Hajdari.

Pas