Kryesore

Hajdari mbështet propozimin e PD dhe kërkon mbledhjen e Këshillit Politik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:20 - 28/09/20 |
Al Do

Deputetja Rudina Hajdari ka kërkuar që Këshilli Politik të mblidhet ditën e nesërme, pasi Partia Demokratike dorëzoi propozimin e saj lidhur me ndrshimet në Kodi Zgjdhor.

Sipas Hajdarit propozimi i PD synon hapjen reale të listave 100% duke shkuar kështu “përkrah atij të opozitës parlamentare”.

Duke qenë se tashmë të gjitha palët i kanë depozituar propozimet e tyre lidhur me këtë çështje, propozoj të takohemi nesër në orën 12:00 për të diskutuar dhe mundësisht dakordësuar rreth kësaj çështjeje.”, shkruan Hajdari në e-mail-in e dërguar anëtarëve të tjerë të Këshillit.

Ndër të tjera, deputetja Rudina Hajdari i bën thirrje përfaqësuesve të forcave politike të bëhen bashkë për t’i kthyer sovranitetin popullit  nëpërmjet mekanizmit të hapjes së listave.

“Le të bëhemi bashkë dhe ta përfaqësojmë këtë vullnet qytetar, duke e miratuar me konsensus hapjen reale të listave për zgjedhjet e ardhshme.”, mbyll deputetja letrën e saj. /Opinion.al

Pas