Life Style

Gruaja më e pasur në botë



Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:52 - 28/12/22 |
Opi Nion

Françoise Bettencourt është gruaja më e pasur në botë. Ajo është trashëgimtare e kompanisë së bukurisë L’Oréal dhe pasuria e saj arrin në 66 miliardë dollarë. Në moshën 68-vjeçare, ajo bën një jetë diskrete, shumë larg vëmendjes.

Pas vdekjes së nënës së saj, Liliane Bettencourt, në shtator të vitit 2017, aksionerja kryesore e L’Oréal, trashëgoi rreth 39,5 miliardë euro, një shumë që është rritur me 50% në 5 vitet e fundit. Në fakt, edhe nëna e saj konsiderohej edhe gruaja më e pasur në botë.

Françoise Bettencourt i investon paratë e saj në projekte shkencore, artistike dhe kulturore, si rindërtimi i katedrales Notre Damme, ku investoi 226 milionë euro. Thonë se jeta e saj në Paris është e thjeshtë, duke shijuar parqet franceze dhe duke mos përdorur avionë privatë për udhëtimet e tyre.

Pasionet e saj janë letërsia dhe arti dhe të afërmit thonë se ajo ndihet si në një “burg të artë”, duke mos ditur se çfarë të bëjë me kaq shumë para. Françoise Bettencourt nuk ka dhënë asnjëherë intervistë dhe gjithmonë ka preferuar të qëndrojë në hije.

Aktivitetet e saj filantropike realizohen nëpërmjet fondacionit Bettencourt Schueller, ku mbështet projekte shkencore, por edhe kulturore e artistike. Çdo vit, çmimet Bettencourt për Hulumtuesit e Rinj u jepen 14 doktorëve të rinj të shkencës ose mjekësisë për të kryer studimet e tyre pasuniversitare. Ekziston edhe çmimi Bettencourt “Coups d’élan pour la recherche française”, i cili çdo vit shpërblen laboratorët publikë të kërkimit biomjekësor për përmirësimin e infrastrukturës së tyre dhe kushteve të punës për studiuesit e shkencave të jetës. Ajo gjithashtu ka mbështetur projekte kërkimore në neuroshkencë dhe autizëm, si dhe ka investuar në kompani artizanale.

Françoise Bettencourt ka dy djem, Jean-Victor dhe Nicolás, të cilët prej disa vitesh kanë marrë një pjesë të madhe të përgjegjësive në kompani. Në vitin 2011, me vendim të një gjyqtari, Jean-Victor, nipi i madh i Liliane, i cili tashmë është 36 vjeç, u bë kujdestari i gjyshes, e cila në moshën 88-vjeçare tashmë shfaqte shenja se vuante nga Alzheimer. Një moment kompleks në historinë e familjes dhe kompanisë për shkak të implikimeve dhe akuzave që kishte. Jean-Victor iu bashkua bordit të drejtorëve të L’Oréal në vitin 2012, duke marrë detyrën nga gjyshja e tij. Jean-Victor krijoi linjën e tij të veshjeve për meshkuj të quajtur Examplaire edhe pse duket se edhe trashëgimtari i radhës preferon të qëndrojë larg kamerave dhe famës.

Pas