Kronikë

Greqi/ Foto me gruan pak orë para se ta mbyste, identifikohet çifti shqiptar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:57 - 06/12/21 |
Opi Nion

Është identifikuar burri që mbyti gruan e tij me duar ne Laconia në Greqi. Bëhet fjalë për 40-vjeçarin  e quajtur, Festim.  Sakaq, mediat greke gjithashtu kanë publikuar fotot e gruas 36-vjeçare nga Shqipëria. Ajo quhet Elona ndërsa mësohet se nga martesa e çiftit kishin ardhur në jetë dhe dy fëmijë, djem të mitur të moshës 8 dhe 10 vjeç.

40-vjeçari ka thënë për autoritetet se e ka kryer krimin pas një debati të fortë që ka pasur me gruan e tij, si dhe ka dëshmuar se e ka mbytur gruan me duar.

Isha i nxehur pasi më ofendoi, e kapa prej fyti dhe e mbyta”, ka thënë ai para policisë. Mediat greke shkruajnë se ngjarja ka ndodhur në dhomën e çiftit, në kohën kur dy fëmijët e tyre flinin në një dhomë tjetër.

 

40-vjeçari është përpjekur që të largohet pas vrasjes, por më pas ka marrë vetë policinë në telefon ku ka rrëfyer krimin. Kur kanë shkuar autoritetet e kanë gjetur gruan pa ndjenja dhe e kanë transportuar në spital, ku mjekët konfirmuan se ajo kishte ndërruar jetë.

Disa orë para ngjarjes, autori kishte postuar një foto në rrjetet sociale ku shfaqej duke përqafuar bashkëshorten.

Fotoja e publikuar disa orë para vrasjes

Çifti jetonte në Vlachioti prej 3 vitesh dhe punonin në bujqësi. Dy fëmijët e tyre janë marrë në kujdestari nga daja, vëllai i Elonës, i cili jeton në të njëjtin fshat.

Sipas asaj që raporton Protothema, autori nuk kishte precedentë penalë në të kaluarën, ndërsa gruaja nuk kishte bërë asnjë denoncim për dhunë në familje.

Pas